I denne 2. udgave præsenterer Anne-Lise Løvlie Schibbye et indsigtsfuldt, dialektisk perspektiv på mellemmenneskelige relationer. Bogen udforsker, hvordan vores samspil med andre former vores selv, og hvordan disse relationer både kan fremme og hæmme vores personlige udvikling. Gennem eksempler og teoretiske overvejelser belyses relationernes centrale rolle i forskellige livsområder; lige fra forældresamarbejdet og den nye families dannelse til de intime møder mellem partnere og i terapeutiske kontekster. Schibbye integrerer filosofiske synsvinkler med solid, forskningsbaseret viden og demonstrerer, hvordan vores interaktioner påvirker udviklingen af det enkelte selv. Bogen henvender sig til alle med interesse for de komplekse, livsforandrende processer, der udspiller sig i vores relationer. Med et skarpt blik for både teorien og de praktiske implikationer udgør værket et væsentligt bidrag til forståelsen af, hvordan vi sammen danner vores identitet.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.