"Læring gennem oplevelse, forståelse og handling" er en grundig introduktion til de centrale principper inden for didaktik, hvor læringens teoretiske fundament kombineres med praktisk anvendelse. Bogen udforsker, hvad kundskab og undervisning egentlig indebærer, og belyser, hvordan elever bedst tilegner sig viden gennem en velafbalanceret kombination af oplevelse, forståelse og handling. Forfatterne Else Hippe og Hilde Hiim præsenterer en række didaktiske perspektiver, der udfordrer den traditionelle tankegang og opfordrer til kritisk refleksion. Gennem engageret og levende formidling optræder deres sekskantede "relationsstjerne" som et redskab, der hjælper lærere med at skabe de optimale betingelser for elevens læringsproces. Denne bog er derfor et værdifuldt redskab for både lærere og didaktikstuderende, der ønsker at fordybe sig i en helhedsorienteret tilgang til undervisning.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.