Trask’s Historical Linguistics, 3. udgave (2015), er en lettilgængelig introduktion til historisk lingvistik - studiet af sprogs forandring gennem tiden. Robert McColl Millar fører læseren gennem centrale begreber med illustrative eksempler fra alle seks kontinenter. Den engelsksprogede udgave præsenterer et globalt perspektiv på sproghistorie og forandringsmekanismer. Bogen gennemgår grundprincipper for sproghistorie, metodiske tilgange til historisk lingvistik og teknikker til sprogrekonstruktion. Der sættes fokus på sociolingvistiske drivkræfter bag sproglig variation og ændring, sprogkontakt samt sprogenes fødsel og død. Desuden belyses sprogforhold i forhistorisk tid og spørgsmålet om meget fjerne slægtskabsforbindelser. I denne fuldt reviderede tredje udgave er nyeste forskningsresultater integreret, herunder udvidede analyser af morfologisk forandring med cutting-edge diskussioner om ikoniseringsprocesser og opdateret sociolingvistisk teori om variation og ændring. Endelig introduceres nye case-studier med fokus på germanske sprog samt amerikansk og newzealandsk engelsk. Hvert kapitel suppleres af opdaterede øvelser, og en ny digital ressourceplatform tilbyder vejledende kommentarer og ekstra opgaver. Trask’s Historical Linguistics er uundværlig læsning for studerende og fagfolk inden for sprog og lingvistik.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.