Politikens verdenshistorie er et omfattende og levende værk, der tager læseren med på en rejse gennem menneskehedens store udvikling – fra de tidligste spor af menneskelig tilstedeværelse til vores nutidige globaliserede samfund. Gennem klare og tematiske kapitler skildres civilisationernes opståen og forvandling, fra Mesopotamiens gamle kulturer og det antikke Grækenlands storhed til Romerrigets mægtighed, Middelalderens kompleksitet og Renæssancens opblomstring. Bogen præsenterer et solidt overblik med hjælp af tidslinjer, der illustrerer de store historiske forløb, og den er rigt udsmykket med mellem 300 billeder, malerier og andre visuelle elementer. Ca. 120 historiske kort understøtter teksten og gør det nemt for læseren at følge med i verdens historie. Med sin klare og underholdende fortælling er Politikens verdenshistorie et uundværligt redskab for alle, der ønsker at opnå et solidt fundament i den verdenshistorie, der har formet vores tid. Forfatter og journalist Sven Skovmand formår at gøre historiens kompleksitet tilgængelig og fascinerende for ethvert publikum.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.