Studiesalg.dk
Studiebog: Paradisskyggen
Spar 45% -45%

Paradisskyggen

Af Birgitte Stoklund Larsen
Lige nu kan du købe "Paradisskyggen" af Birgitte Stoklund Larsen til kun 123,00 kr. Du sparer hele 45% af nyprisen! Bogen du ser her er brugt, og i perfekt stand. Vi har i øjeblikket kun et enkelt eksemplar til salg af "Paradisskyggen", så slå til mens du kan!
ISBN13:
9788774672388
Udgave:
1. udgave, 2015
Stand:
Vejledende salgspris 225,00 kr.
Christian 123,00 kr.
Verificeret sælger Levering (1-7 dage)   39,00 kr.
Din indkøbskurv

Produktdetaljer

Forfatter:
Birgitte Stoklund Larsen
Forlag:
Kristeligt Dagblads Forlag
Udgave:
1
Udgivelsesår:
2015
Format:
Indbundet
Sprog:
Dansk
Sideantal:
192
ISBN13:
9788774672388
ISBN10:
877467238X

Beskrivelse

I *Paradisskyggen - Med Grundtvig i kærlighed og krise* tager Birgitte Stoklund Larsen læseren med ind i de mest personlige afkroge af den store salmedigters liv. Bogen stiller skarpt på Grundtvigs store kærlighed til sin anden hustru, Marie. De to fandt hinanden på trods af en betragtelig aldersforskel, og mens Grundtvig endnu var gift med sin første kone. Da han og Marie giftede sig mindre end et år efter den første hustrus død, satte det for alvor gang i sladderen i samtiden. Ægteskabet blev dog kortvarigt. Efter knap tre år gik Marie bort, og Grundtvig stod tilbage som nyslået enkemand med parrets spæde søn. Han holdt selv den gribende tale ved hendes kiste, og det er netop dette smertelige øjeblik, der danner afsæt for bogens poetiske og eksistentielle fortælling. Grundtvig digtede sin kærlighed til Marie ud i sange og digte - både mens hun levede og i flere år efter hendes død - hvilket blandt andet resulterede i værket "Hvad er det, min Marie". Overraskende nok har disse tekster ikke tidligere fået meget opmærksomhed inden for Grundtvigforskningen. Forfatteren fletter fornemt liv og værk sammen og viser os manden bag de store ord, når han kastes ud i livets yderligheder. Læseren møder en Grundtvig, der pendulerer mellem dyb depression og dødsangst på den ene side, og intens forelskelse og ekstase over at genvinde håbet på den anden. Ved at dykke ned i digterens mest private sider formår forfatteren at folde eksistentielle spørgsmål ud, så de bliver nærværende og vedkommende for alle. Birgitte Stoklund Larsen (f. 1960) er teolog, journalist og generalsekretær i Det Danske Bibelselskab. Hun er en efterspurgt analytiker inden for religion, kirke og samfund, og har tidligere fungeret som leder af Grundtvig-Akademiet i Vartov gennem en årrække.

Flere annoncer fra samme sælger

Vis alle

120,00 kr.

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Paradisskyggen - 1. udgave, 2015
  • Paradisskyggen, Birgitte Stoklund Larsen, 9788774672388
    Sælger:
    Christian 
    Stand:
    Perfekt stand
    Pris:
    123,00 kr.
    Nuværende annonce