Studiesalg.dk
Studiebog: Fra asken i ilden?
Spar 63% -63%

Fra asken i ilden?

Af Jenny Sarah Haq
Lige nu kan du købe "Fra asken i ilden?" af Jenny Sarah Haq til kun 118,00 kr. Du sparer hele 63% af nyprisen! Bogen du ser her er brugt, og i perfekt stand. Vi har i øjeblikket kun et enkelt eksemplar til salg af "Fra asken i ilden?", så slå til mens du kan!
ISBN13:
9788771907414
Udgave:
1. udgave, 2017
Stand:
Vejledende salgspris 315,00 kr.
Christian 118,00 kr.
Verificeret sælger Levering (1-7 dage)   39,00 kr.
Din indkøbskurv

Produktdetaljer

Forfatter:
Jenny Sarah Haq
Forlag:
Forlaget mellemgaard
Udgave:
1
Udgivelsesår:
2017
Format:
Indbundet
Sprog:
Dansk
Sideantal:
638
ISBN13:
9788771907414
ISBN10:
8771907416

Beskrivelse

I *Fra asken i ilden? - En kristen kvinde i et muslimsk land* tager Jenny Sarah Haq læseren med på en dybt personlig rejse. Bogen skildrer forfatterens liv, hvor hun gennem 43 år var gift med en pakistansk mand. Fra 1984 til 1990 boede parret i Pakistan, og fortællingen kredser om den enorme omvæltning, det var at forlade Danmark for at bosætte sig i et land med en markant anderledes kultur og religion. Da forfatteren vendte hjem til Danmark i 1990, opstod et stærkt behov for at nedfælde de mange livsomvæltende indtryk, før de forsvandt i glemmebogen. Haq beskriver ikke sig selv som en forfatter, der opfinder fiktion, men derimod som en fortæller, der nærværende og levende kan formidle de ting, hun reelt har oplevet. Hendes håb er, at beretningen om hverdagen i en pakistansk landsby kan give danske læsere en fornyet taknemmelighed for det trygge og vante "slaraffenland", vi har herhjemme. Læseren får et autentisk og ærligt indblik i de daglige rutiner og primitive levevilkår i landsbyen. Bogen rummer detaljerede beskrivelser af hverdagens udfordringer, lige fra uvante udendørs toiletbesøg i naturen med en lille kande vand og solens varme som håndklæde, til den konstante sværm af nysgerrige børn, som man måtte lære at genne væk med et bestemt "Dafau". Jenny Sarah Haq er født i den nordjyske landsby Ulsted og voksede senere op i Hals ved indsejlingen til Limfjorden. Efter at have taget sin præliminæreksamen i 1950, flyttede hun tre år senere til København, hvor hun mødte den mand, hun giftede sig med i 1956. Bogen er udgivet i 2017 af Forlaget mellemgaard.

Flere annoncer fra samme sælger

Vis alle

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Fra asken i ilden? - 1. udgave, 2017
  • Fra asken i ilden?, Jenny Sarah Haq, 9788771907414
    Sælger:
    Christian 
    Stand:
    Perfekt stand
    Pris:
    118,00 kr.
    Nuværende annonce