Studiesalg.dk
Spar 90% -90%

De mange intelligensers pædagogik

Af Howard Gardner, Per Fibæk Laursen
ISBN13:
9788700296428
Udgave:
1. udgave, 2000
Stand:
Bemærkning fra sælger:
Bogen indeholder en samling af Gardners artikler, der omhandler hans teori om de mange intelligenser. Gardner formulerede i 1983 sin teori om syv forskellige intelligensformer, som senere er blevet udvidet. Bogen er redigeret af Per Fibæk Laursen og udgivet af Hans Reitzels Forlag. Gardners teori har haft stor indflydelse inden for pædagogik og erhvervspsykologi.
Vejledende salgspris 414,95 kr.
Daniel 40,00 kr.
Verificeret sælger Levering (1-7 dage)   39,00 kr.
Din indkøbskurv

Produktdetaljer

Forfatter:
Howard Gardner, Per Fibæk Laursen
Forlag:
-
Udgave:
1
Udgivelsesår:
2000
ISBN13:
9788700296428
ISBN10:
8700296422

Beskrivelse

Hvad er intelligens? Hvordan manifesterer de forskellige evner sig, og hvilken betydning har kreativitet for vores læring? I bogen De mange intelligensers pædagogik udfordrer Howard Gardner de gængse forestillinger om, hvordan vi tilegner os viden, og hvilke potentialer der ligger latent hos mennesket. Med en række tankevækkende artikler giver Gardner indsigt i, hvordan pædagogik kan tilpasses en mangfoldighed af intellektuelle evner. Hans perspektiver inviterer til refleksion over moderne undervisningsmetoder, og hvordan vi bedst kan understøtte den enkelte elevs udvikling gennem en dybere forståelse af intelligensens mange facetter.

Flere annoncer fra samme sælger

Vis alle

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
SafePay Nordic
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
De mange intelligensers pædagogik - 1. udgave, 2000
  • De mange intelligensers pædagogik, Howard Gardner, Per Fibæk Laursen, 9788700296428
    Sælger:
    Daniel 
    Stand:
    God stand
    Bemærkning:
    Bogen indeholder en samling af Gardners artikler, der omhandler hans teori om de mange intelligenser. Gardner formulerede i 1983 sin teori om syv forskellige intelligensformer, som senere er blevet udvidet. Bogen er redigeret af Per Fibæk Laursen og udgivet af Hans Reitzels Forlag. Gardners teori har haft stor indflydelse inden for pædagogik og erhvervspsykologi.
    Pris:
    40,00 kr.
    Nuværende annonce