Studiebog: Underholdning eller undervisning?

Underholdning eller undervisning?

Af Trine Hyllested
ISBN13:
9788772813820
Udgave:
2009
Vejledende salgspris 149,95 kr.
Midlertidigt udsolgt

Produktdetaljer

Forfatter:
Trine Hyllested
Forlag:
Dafolo
Udgivelsesår:
2009
Format:
Hæftet
Sprog:
Dansk
Sideantal:
125
ISBN13:
9788772813820
ISBN10:
8772813822

Beskrivelse

"Underholdning eller undervisning? er en praktisk guide, der retter sig mod lærere og pædagoger, som ønsker at udnytte naturfaglige ekskursioner til eksterne læringsmiljøer. Bogen beskriver mulighederne og udfordringerne ved at integrere science centre, planetarier, museer, naturskoler, zoologiske haver og andre uformelle læringsmiljøer i undervisningen. Med en lang række konkrete forslag til, hvordan ekskursioner kan planlægges, gennemføres og evalueres, giver forfatteren Trine Hyllested inspiration til at skabe en didaktisk bevidst tilgang. Gennem eksempler fra både indskoling, mellemtrin og overbygning viser bogen, hvordan man nemt kan kombinere underholdning med undervisning og dermed styrke elevernes læringsprocesser.

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.7 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
SafePay Nordic
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Underholdning eller undervisning? - 2009