* Plusbog medlemspris. Få 7 dages gratis medlemsskab uden binding.
*Udvalgte delikter i straffeloven* er en kortfattet og målrettet introduktion til specifikke forbrydelser i straffeloven. Bogen præsenterer ikke en udtømmende analyse, men fungerer derimod som en let tilgængelig oversigtsbog for studerende. Udgivelsen er særligt tilrettelagt til undervisningen på bacheloruddannelsen i strafferet ved Det Juridiske Fakultet på Københavns Universitet. I denne 3. udgave giver forfatterne Trine Baumbach og Thomas Elholm læseren et solidt overblik over grundtrækkene i de udvalgte delikter. Der lægges særlig vægt på at forklare de objektive og subjektive gerningsbetingelser, ligesom enkelte udmålingsmæssige forhold også bliver behandlet. Det anbefales at have selve straffeloven ved hånden under læsningen, så man bedst muligt kan følge med i lovteksten undervejs.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.