Studiesalg.dk
Studiebog: The Idea of Human Rights
The Idea of Human Rights
Charles R. Beitz
OUP Oxford · 2009

The Idea of Human Rights

Af Charles R. Beitz
Lige nu kan du købe "The Idea of Human Rights" af Charles R. Beitz til kun 50,00 kr. Bogen du ser her er brugt, og i god stand. Vi har i øjeblikket kun et enkelt eksemplar til salg af "The Idea of Human Rights", så slå til mens du kan!
ISBN13:
9780199572458
Udgave:
2009
Stand:
Bemærkning fra sælger:
Få stregmarkeringer i siden på afsnit, men ingen overstregninger i teksten.
Jeanette 50,00 kr.
Verificeret sælger Levering

Leveringstiden afhænger af, hvornår sælger har mulighed for at sende pakken. De fleste pakker afsendes inden for 1-2 dage.

Du har mulighed for at skrive til sælger og forespørge hurtig afsendelse, efter du har lagt bestillingen.

· 39,00 kr.
Din indkøbskurv

Produktdetaljer

Forlag:
OUP Oxford
Udgivelsesår:
2009
Format:
Hæftet
Sprog:
English
Sideantal:
250
ISBN13:
9780199572458
ISBN10:
0199572453

Relevante uddannelser

Beskrivelse

The Idea of Human Rights af Charles R. Beitz giver en teoretisk undersøgelse af den grundlæggende idé bag menneskerettighederne, som siden anden verdenskrig er blevet det fælles sprog for global politisk kritik. Beitz tager ikke udgangspunkt i abstrakt filosofi alene, men lader historien og den politiske praksis vejlede sin analyse. Bogen præsenterer et praksisorienteret model for menneskerettigheder som anliggender af international betydning. Når stater bryder disse rettigheder, kan det ifølge forfatteren berettige både beskyttelses- og genoprettelsesindsatser - fra intervention til humanitær bistand. Med et skematisk værktøj undersøger Beitz retfærdiggørelsen af menneskerettigheder og anvender det på omdiskuterede emner såsom rettigheder mod fattigdom, demokrati og kvinders menneskerettigheder. Undervejs imødekommer han skepsis ved at drøfte bekymringen om, at magtfulde nationer misbruger menneskerettigheder til at fremme egne interesser. Afslutningsvis advarer bogen mod de patologier, der truer den moderne menneskerettighedspraksis, og understreger behovet for styrket internationalt samarbejde for at undgå dem. Denne paperback-udgave fra 2009, på 250 sider, er udgivet af OUP Oxford.

Flere annoncer fra samme sælger

Vis alle

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
The Idea of Human Rights - 2009
  • Sælger:
    Jeanette 
    Stand:
    God stand
    Bemærkning:
    Få stregmarkeringer i siden på afsnit, men ingen overstregninger i teksten.
    Pris:
    50,00 kr.
    Nuværende annonce