Hvordan kan liberal demokrati forenes med nye identitetspolitikker og intensiverede kulturkonflikter i det globaliserede samfund? I The Claims of Culture udfordrer Seyla Benhabib den gængse opfattelse af kulturer som velafgrænsede helheder og viser i stedet, hvordan de selv er præget af interne grænsekampe og forhandlinger. Benhabib retter kritikken mod en "stærk" multikulturalisme, som ser kulturer som adskilte mosaiksten, og peger på de alvorlige konsekvenser denne fejlopfattelse har for forståelsen af uretfærdighed og mangfoldighed. Hun præsenterer en alternativ tilgang, hvor kulturer konstant skabes, genskabes og omskriver grænserne mellem "os" og "dem." Gennem konkrete eksempler fra Vesteuropa, Canada og USA udvikler hun en dobbeltsporet model for deliberativt demokrati. Modellen åbner for maksimal kulturel debat både i den formelle offentlige sfære og i civilsamfundets sociale bevægelser og institutioner. Benhabib fastholder betydningen af forfatningsmæssigt universalistiske principper, men peger på, at fleksibel statsborgerskab, visse former for juridisk pluralisme og magtdelingsordninger kan forenes med deliberativ demokrati - forudsat at de bygger på egalitær gensidighed, frivillig selvtilskrivning samt frihed til at til- og fravælge. The Claims of Culture giver uvurderlig indsigt for studerende, forskere, jurister og politikere, der ønsker at bygge bro mellem teori og praksis i kulturpolitikkens komplekse landskab.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.