Eva Smiths "Straffeproces: grundlæggende regler og principper" giver en introduktion til straffeprocessens centrale elementer. Gennem bogen udforskes de grundlæggende regler og principper, som har formet balancen mellem hensynet til den tiltaltes retssikkerhed og politiets udvidede magtmidler. Værket sætter fokus på de ændringer, der blandt andet er afspejlet ved indførelsen af anonyme vidner, intensiveret bekæmpelse af terrorvirksomhed og den såkaldte "rockerlov". Bogen retter sig mod studerende, idet den er anvendt som lærebog på jurastudiets grunduddannelse i København. Eva Smith, som også er professor ved Københavns Universitet, formidler med klarhed de komplekse processuelle dynamikker, der kendetegner strafferetlig praksis i de seneste år. Denne udgave i paperback udgivet af Thomson - Gad Jura i 2003 giver dermed et solidt fundament for forståelsen af straffeprocessens udvikling.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.