Prostitution in Denmark af Jens Kofod (2011) præsenterer en grundig analyse af prostitutionens omfang og prostitueredes levevilkår i Danmark. Gennem interviews med både prostituerede og fagpersoner kortlægges miljøets kompleksitet og de sociale mekanismer, der påvirker de involverede. Undersøgelsen afdækker, hvordan økonomiske forhold, personlige baggrunde og samfundets holdninger spiller sammen i hverdagen for dem, der sælger sex. Bogen giver et nuanceret billede af de udfordringer, risici og muligheder, som karakteriserer prostitution i det danske samfund. Kofod konkluderer, at den enkelte prostitueredes oplevelse og vurdering af egen situation i høj grad afhænger af graden af økonomisk afhængighed samt af følelsen af social inklusion eller eksklusion. Prostitution in Denmark danner et solidt udgangspunkt for forståelse af et ofte stigmatiseret fænomen.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.