Medierne og moderniteten undersøger, hvordan udviklingen af kommunikationsmedier – fra den tidligste bogtrykkekunst til de moderne elektroniske netværk – har været uløseligt forbundet med de processer, der har formet det moderne samfund. Thompson pointerer, at for at forstå de institutionelle kendetegn og livsbetingelser, som præger vores tid, er det nødvendigt at se nærmere på, hvilken rolle medierne spiller i denne transformation. Bogen argumenterer for, at mediernes anvendelse skaber nye interaktionsformer, som adskiller sig markant fra den traditionelle ansigt-til-ansigt-interaktion. Denne udvikling ændrer fundamentalt det sociale livs rumlige og tidsmæssige organisering og medfører nye måder at kommunikere, handle og udøve magt på – uafhængigt af aktørernes fysiske nærvær. John B. Thompson, lektor i sociologi ved University of Cambridge, illustrerer disse koncepter med et skarpt teoretisk blik og viser, hvordan medieudviklingen allerede har haft og fortsat vil få vidtrækkende konsekvenser for det sociale og politiske liv. Bogen er oversat fra engelsk ud fra originalværket "The Media and Modernity. A Social Theory of the Media".
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.