Kapitalselskaber – Aktie- og anpartsselskabsret byder på en samlet og opdateret fremstilling af de væsentlige ændringer i dansk selskabsret, som trådte i kraft med den nye selskabslov i maj 2009. Bogen gennemgår de reformer, der erstatter de tidligere love om aktie- og anpartsselskaber, og redegør for ændringerne inden for stiftelse, selskabskapital, aktier, anparter samt selvfinansiering og ledelsesstrukturer. Bogen henvender sig til studerende på universiteter, handelshøjskoler og andre højere uddannelsesinstitutioner samt til jurister, virksomhedsjurister, revisorer og andre praktiserende inden for selskabsret. Den giver et præcist indblik i de danske regler og udfolder samtidig de EU-retlige overvejelser og initiativer, der kan forventes at få betydning i de kommende år. Forfatter Jan Schans Christensen kombinerer sin dybdegående akademiske viden med praktisk erfaring fra sit virke som advokat. Hans ekspertise og indsigt sikrer, at bogen udgør et solidt redskab for alle, der ønsker at forstå de nye tendenser og retsregler, der præger kapitalselskabsretten i dag.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.