Denne bog giver en grundig indføring i datastrukturer og algoritmer set fra et objektorienteret perspektiv med C++. Alle væsentlige datastrukturer - herunder stacks, queues, mængder, linkede lister, træer og grafer - beskrives detaljeret med både teori og C++-implementationer. Ud over datastrukturer gennemgås centrale søge- og sorteringsalgoritmer med fokus på effektivitet og kompleksitetsanalyse. Med 392 sider i paperbackudgave fra 1997 af Glenn W. Rowe fungerer bogen både som undervisningsmateriale og opslagsværk. Perfekt til studerende og udviklere, der ønsker et solidt fundament i datalogi og softwareudvikling.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.