Studiesalg.dk
Studiebog: Introduction to Computing Systems: From Bits and Gates to C and Beyond (Int'l Ed)

Introduction to Computing Systems: From Bits and Gates to C and Beyond (Int'l Ed) – : From Bits and Gates to C and Beyond

ISBN13:
9780071215039
Udgave:
2003
Midlertidigt udsolgt
Få besked når der bliver sat nye annoncer til salg.

Produktdetaljer

Forlag:
Mcgraw-hill Education - Europe
Udgivelsesår:
2003
Format:
Hæftet
Sprog:
English
Sideantal:
576
ISBN13:
9780071215039
ISBN10:
0071215034

Beskrivelse

I denne udgave af Introduction to Computing Systems: From Bits and Gates to C and Beyond præsenterer Sanjay Patel en grundlæggende, motiveret bottom-up-tilgang til forståelsen af, hvordan en computer virkelig fungerer. I stedet for at begynde med et højniveau-sprog starter bogen med den tekniske baggrund, så de enkelte detaljer ikke blot bliver tomme memoreringstricks, men meningsfulde byggesten. Teksten tager udgangspunkt i MOS-transistorens afbryderadfærd og bevæger sig videre til logiske kredsløb: porte, latch-kredsløb, multiplexere, decodere, addere og gated latches, inden den afslutter det digitale fundament med en implementering af hukommelse. Dernæst beskrives Von Neumann-arkitekturen fulgt af den simple LC-3-computer: maskinsprog, assemblerens virkemåde og assembly-programmering. Der lægges særlig vægt på fysisk I/O, herunder både polling og interrupt-drevne løsninger, samt trap-håndtering og subrutineopkald. Til slut introduceres det højniveausprog C med gennemgang af rekursion, pointere og grundlæggende datastrukturer, hvilket skaber en solid basis for alle videregående kurser i datalogi og computerteknik.

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Introduction to Computing Systems: From Bits and Gates to C and Beyond (Int'l Ed) - 2003