* Plusbog medlemspris. Få 7 dages gratis medlemsskab uden binding.
I "Fra øje til øre – redskaber og virkemidler i oplæsning" møder du en række værktøjer og teknikker, der gør det muligt at løfte tekstens indhold over fra papiret eller skærmen til mundtlig formidling. Bogen undersøger, hvordan stemme og kropssprog kan benyttes til med at understrege en texts budskab, og hvilke analytiske redskaber der kan bidrage til en skarp fortolkning. Med udgangspunkt i både teoretiske perspektiver og praktiske øvelser præsenterer forfatterne Louise Fischer-Nielsen og Hanne Smith Pedersen et solidt redskabskit, der henvender sig til alle, der arbejder med oplæsning – uanset om det er i skoler, på biblioteker, i medierne eller til oplæsningsarrangementer. Bogen er velegnet både for studerende, der ønsker at finpudse deres evne til oplæsning, og for professionelle, som ønsker nye indsigter til at forbedre deres præstationer.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.