Er forfatninger mere end blot juridiske dokumenter, og bør de kun være interesse for jurister og politikere? I "Fra Leviathan til Lissabon" inviterer Irene Baron og Christian Fich os til at reflektere over, hvordan forfatninger former forholdet mellem stat og borger. Bogen kaster et kritisk blik på europæiske forfatningstraditioner, hvor kontrasten mellem Thomas Hobbes' "Leviathan" – symbolet på en altoverskyggende suveræn – og den moderne europæiske integration, repræsenteret af Lissabons traktat, danner udgangspunktet for diskussionen. Med en tværfaglig tilgang kombineres humanistiske og samfundsvidenskabelige perspektiver for at belyse vigtige tematikker som magtens udøvelse, rettigheder og den enkelte borgers plads i en stadig foranderlig politisk kontekst. Bogen engagerer læseren i den fortsatte debat om, hvordan fundamentale rettigheder og demokratiske principper kan og bør udvikles for at imødekomme nutidens udfordringer.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.