Er du interesseret i at udforske, hvordan flersprogethed kan blive en resurse i undervisningen? I denne bog introducerer Anne Holmen og Helene Thise begrebet translanguaging og viser, hvordan du med konkrete eksempler kan inddrage flere sprog i forskellige læringssituationer. Bogen byder på en grundig gennemgang af centrale teoretiske aspekter samt praktiske metoder, der henter inspiration fra både folkeskolen og voksenundervisningen. Reflektionsspørgsmål og eksempler på translanguaging i praksis gør den til et værdifuldt redskab for lærerteams og lærerstuderende, der ønsker at styrke den tværsproglige fordybelse i deres daglige arbejde. Med "Flere sprog i læringen – Translanguaging i praksis" får du værktøjer til at planlægge, gennemføre og evaluere undervisningsforløb, hvor elevernes sproglige ressourcer får lov til at udfolde sig. Denne første udgave inspirerer til en kreativ og inkluderende tilgang til undervisning, hvor flersprogethed ses som en styrke.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.