"Fermentering og stofskifte" af Kresten Cæsar Torp, Carsten Skovsø Bugge og Stephan Vogelius Wiener er en struktureret håndbog, der belyser centrale aspekter af fermentering og stofskifte, og dykker ned i tema 3 og tema 4 på en overskuelig måde. Bogen er udarbejdet med henblik på støtte til undervisningen i de gymnasiale uddannelser, hvor den bidrager med dybdegående overblik og relevante eksempler, der er lette at anvende i både biologi- og kemiundervisningen. Udgivet i 2010 af Nucleus - Foreningen af Danske Biologers Forlag, tilbyder denne første udgave et solidt fundament for elever og undervisere, der ønsker at opnå en bedre forståelse af de komplekse processer bag fermentering og stofskifte. Med sit klare layout og didaktiske tilgang, vil bogen være et værdifuldt redskab i forbindelse med emner, der er afgørende for studiets videre forløb."
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.