Familie og børn i en opbrudstid giver et dybtgående indblik i, hvordan de moderne samfunds forandringer påvirker familielivet og børns opvækst. Forfatterne Per Schultz Jørgensen, Dion Sommer og Lars Dencik samler forskning og teori for at analysere, hvordan skiftende livsvilkår og nye institutionelle rammer omformer både de traditionelle og nye familieformer. Bogen undersøger nøje både de kontinuerlige elementer og de dynamiske forandringer, der kendetegner familielivet i det 21. århundrede. Med en klar og evidensbaseret tilgang er denne håndbog et værdifuldt bidrag til forståelsen af, hvordan moderne samfundstendenser sætter deres præg på relationer, identitet og hverdagsliv i både private hjem og offentlige debatter.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.