I over 60 år har Povl Dissing været en markant og folkekær stemme i dansk musik med sin karakteristiske blanding af blues, folk og rock. I begyndelsen vakte hans hæse, teatralske vokal undren, men siden er han blevet hyldet som en unik visesanger og fortolker. I Jens Folmer Jepsens Dissing udfolder Dissing for første gang sin egen fascinerende livshistorie. Vi følger hans vej ind i musikken som trompetist og guitarist, hører om den inderlighed og særpræg, der skabte en enestående karriere, og får indblik i hans inspiration fra rejser ud i verden. Bogen beskriver ligeledes de tætte samarbejder med navne som Beefeaters, Cæsar, Trille, Peter Thorup og Benny Holst - og ikke mindst det mangeårige makkerskab med nationalpoeten Benny Andersen. Deres fælles triumf Svantes Viser blev et højdepunkt, der varede i over 40 år. Dissing er opbygget som en klassisk biografi, hvor Povl Dissings egne erindringer står i centrum. Gennem interviews med Niels Hausgaard, Thomas Helmig, Steffen Brandt, Fuzzy, Poul Krebs, Kjartan fra Folkeklubben samt hans nære venner og familie, tegnes et nuanceret portræt af en af Danmarks mest indflydelsesrige musikere. Bogen på 408 sider er rigt illustreret og indbyder til et dybt dyk ned i en kunstnerisk livsrejse, der har sat et uudsletteligt præg på dansk kulturhistorie.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.