"Det gode" af Peter Thielst tilbyder en skarp og lettilgængelig introduktion til etik og moral. Denne første udgave fra 1997, udgivet af Det lille Forlag i paperbackformat på 103 sider, sætter fokus på, hvad der menes med det gode i en bred filosofisk sammenhæng. Bogen guider læseren gennem moralfilosofiens kerne, idet den først behandler moralens oprindelse og begrundelsen for vores etiske overbevisninger. Herefter præsenteres en række etiske tilgange – herunder regleetik, sindelagsetik, konsekvensetik og dialogisk etik – med henvisninger til tankegange hos kendte filosoffer som Aristoteles, Hume, Kant, Mills, Sartre og Habermas. Med sin pædagogiske tilgang og klare struktur er "Det gode" et oplagt værk for alle, der søger at forstå de grundlæggende spørgsmål om, hvordan vi forholder os til etik og moral i vores dagligdag.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.