Studiesalg.dk
Studiebog: Det bliver sagt
Det bliver sagt, Kristian Ditlev Jensen, 9788702113686

Det bliver sagt

Af Kristian Ditlev Jensen
Lige nu kan du købe "Det bliver sagt" af Kristian Ditlev Jensen til kun 153,00 kr. Bogen du ser her er ny, og kan købe gennem vores partner Plusbog.
ISBN13:
9788702113686
Udgave:
3. udgave, 2013
Køb ny hos Plusbog Fra 153,00 kr.*
Sponsoreret partner Levering fra 0,00 kr.
Køb ny bog hos Plusbog

* Plusbog medlemspris. Få 7 dages gratis medlemsskab uden binding.

Opret annonceagent
Få besked når der bliver sat nye annoncer til salg.

Produktdetaljer

Forlag:
Gyldendal
Udgave:
3
Udgivelsesår:
2013
Format:
Hæftet
Sprog:
Dansk
Sideantal:
336
ISBN13:
9788702113686
ISBN10:
8702113686

Beskrivelse

I "Det bliver sagt" leverer forfatteren Kristian Ditlev Jensen en rystende og dybt personlig beretning om sit livs mørkeste kapitel, hvor pædofili skildres direkte fra ofrets synsvinkel. Som blot niårig blev Kristian offer for den pædofile vaneforbryder Gustav. Overgrebene stod på i tre år, uden at familien i første omgang greb ind. De stoppede først, da han som 12-årig brød tavsheden og fortalte sine forældre om hændelserne. Selvom selve krænkelserne sluttede, var noget dybt inde i ham ødelagt. Bogen følger forfatterens barske kamp for at overleve, for at få familien til at erkende problemet, og for at få den nødvendige hjælp fra det danske socialsystem. Det er en stærk fortælling om de mange års psykoterapi, der efterfølgende skulle til for at bearbejde de voldsomme psykiske men. Denne genudgivelse af den oprindelige bog fra 2001 er udvidet med et nyskrevet efterskrift på cirka 50 sider. Heri fortæller Kristian Ditlev Jensen åbenhjertigt og rørende om alt det, der er sket i hans liv siden den første udgivelse.

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Det bliver sagt - 3. udgave, 2013