Studiesalg.dk
Studiebog: Damer der fik nok
Damer der fik nok, Sara Alfort, 9788712073796

Damer der fik nok

Af Sara Alfort
Lige nu kan du købe "Damer der fik nok" af Sara Alfort til kun 243,00 kr. Bogen du ser her er ny, og kan købe gennem vores partner Plusbog.
ISBN13:
9788712073796
Udgave:
1. udgave, 2024
Køb ny hos Plusbog Fra 243,00 kr.*
Sponsoreret partner Levering fra 0,00 kr.
Køb ny bog hos Plusbog

* Plusbog medlemspris. Få 7 dages gratis medlemsskab uden binding.

Opret annonceagent
Få besked når der bliver sat nye annoncer til salg.

Produktdetaljer

Forlag:
Gads Forlag
Udgave:
1
Udgivelsesår:
2024
Format:
Indbundet
Sprog:
Dansk
Sideantal:
480
ISBN13:
9788712073796
ISBN10:
8712073792

Beskrivelse

I *Damer der fik nok* tager forfatter Sara Alfort læseren med ind i en afgørende periode af kvindehistorien. Bogen skildrer tiden fra 1915, hvor danske kvinder opnåede stemmeret, frem til 1960, hvor p-pillen gav kvinder magten til selv at adskille sex fra reproduktion. I centrum for denne udvikling står tolv markante skandinaviske kunstnere, der nægtede at indordne sig under samtidens forventninger. Bogens tolv hovedpersoner tæller Ulla Bjerne, Cora Sandel, Thit Jensen, Agnes von Krusenstjerna, Hulda Lütken, Karen Blixen, Karen Aabye, Maria Wine, Tove Jansson, Ester Nagel, Sara Lidman og Inga Ehrström. Fælles for dem var, at de insisterede på retten til at definere, hvad det vil sige at være kvinde, og at livet skulle rumme meget mere end de traditionelle roller som hustru og mor. Drevet af eventyrlyst, frihedstrang og ønsket om at elske både mænd og kvinder, rejste de ud i verden. Deres kompromisløse bøger og livsvalg provokerede samtiden og gik stik imod periodens gode smag. Sara Alfort (f. 1976) er uddannet journalist og mag.art. i litteraturhistorie. Med *Damer der fik nok* samler hun op på den stafetfortælling, hun påbegyndte med den storsælgende og anmelderroste *Damer der var for meget* i 2022, som portrætterede kvinderne før disse tolv. Alfort står desuden bag det roste værk *Manden der tegnede Danmark. Fortællingen om Ib Antoni* fra 2021.

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Damer der fik nok - 1. udgave, 2024