Er du nysgerrig på, hvordan computerspil er blevet en integreret del af vores kultur – fra de tidlige, kniberne pixels til den hyperrealistiske grafik, vi ser i dag? I "Computerspil" tager medieforsker Bo Kampmann Walther læseren med på en rejse gennem spillets udvikling og undersøger, hvordan disse digitale universer påvirker vores dannelse og pædagogik. Bogen kaster et analytisk blik over det komplekse spilfænomens mange facetter og rejser spørgsmål om spillenes rolle i børns fællesskaber. Med et skarpt fokus på de etiske dilemmaer og den iboende selvopholdelsesdrift, udforsker forfatteren, hvordan vi bedst kan meditativt og reflekteret engagere os i spillet – uden at begrænse den kreative udfoldelse, der kendetegner spillets verden. "Computerspil" henvender sig til undervisere, pædagoger og alle, der ønsker at få indsigt i, hvordan videospil påvirker både medieudviklingen og den kulturelle praksis. Kom og bliv inspireret til at tænke nye tanker om et medie, der ikke blot underholder, men også skaber rum for dybdegående dannelse og læring.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.