Studiesalg.dk
Studiebog: Climate Change in Human History
Climate Change in Human History, Benjamin Lieberman, Elizabeth Gordon, 9781350170339

Climate Change in Human History – Prehistory to the Present

Af Benjamin Lieberman og Elizabeth Gordon
Lige nu kan du købe "Climate Change in Human History" af Benjamin Lieberman og Elizabeth Gordon til kun 246,00 kr. Bogen du ser her er ny, og kan købe gennem vores partner Plusbog.
ISBN13:
9781350170339
Udgave:
2. udgave, 2022
Køb ny hos Plusbog Fra 246,00 kr.*
Sponsoreret partner Levering fra 0,00 kr.
Køb ny bog hos Plusbog

* Plusbog medlemspris. Få 7 dages gratis medlemsskab uden binding.

Opret annonceagent
Få besked når der bliver sat nye annoncer til salg.

Produktdetaljer

Forlag:
Bloomsbury Academic
Udgave:
2
Udgivelsesår:
2022
Format:
Hæftet
Sprog:
English
Sideantal:
336
ISBN13:
9781350170339
ISBN10:
135017033X

Beskrivelse

Som finalist til PROSE Award for Excellence in Humanities i 2023 giver *Climate Change in Human History: Prehistory to the Present* en præcis og overskuelig introduktion til forholdet mellem mennesket og klimaforandringer gennem historien. Bogen, der er skrevet af Benjamin Lieberman og Elizabeth Gordon, tager læseren med fra hundredtusindvis af år tilbage i tiden og frem til i dag. Den belyser, hvordan naturlige klimaudsving har påvirket tidlige samfund, og hvordan menneskelig aktivitet i dag fører til drastiske ændringer af vores klima. Gennem en kronologisk tilgang forklarer forfatterne, hvordan klimaet har skabt både muligheder og udfordringer i alle store historiske perioder. Værket behandler centrale temaer såsom klimachok, civilisationers storhed og fald, industrialiseringen, de accelererende klimaforandringer samt vores fremtidsudsigter. Samtidig understreges den afgørende rolle, klimaet har spillet i at forme menneskets historie, og hvordan vi både har tilpasset os og selv påvirket det. Denne 2. udgave, udgivet af Bloomsbury Academic i 2022, byder på en række væsentlige opdateringer. Den engelsksprogede paperback på 336 sider indeholder et helt nyt kapitel om fremvæksten af sociale bevægelser, protestgrupper og nøglepersoner siden 2017, og hvilken betydning dette har haft for klimahistorien. Derudover tilbyder bogen en forbedret introduktion til den antropocæne tidsalder, ekstra materiale om klimasystemets grundlæggende dynamikker samt en opdateret historiografi. Med tilføjelsen af flere casestudier, billeder og historiske personligheder er bogen en ideel ledsager for alle studerende i miljøhistorie. For at hjælpe læseren yderligere med at forstå dette tværfaglige emne inkluderer udgivelsen desuden en praktisk ordliste samt forslag til videre læsning.

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Climate Change in Human History - 2. udgave, 2022