Prisforhandling på brugte bøger: En guide til studerende
Mange studerende er vokset op i en kultur, hvor man betaler den pris, der står på prisskiltet. Men når du køber brugte bøger fra andre studerende, er der ofte plads til forhandling. Det handler bare om at gøre det på den rigtige måde – respektfuldt, realistisk og uden at ødelægge muligheden for en god handel.
Hvornår kan du forhandle?
Ikke alle steder tillader forhandling. I boghandlere er priserne typisk faste. Det samme gælder her på Studiesalg, hvor der til gengæld ofte opstår høj konkurrence mellem sælgere for at få solgt bøgerne hurtigst, hvilket betyder gode priser til dig. Men på DBA, Facebook Marketplace og i studiegrupper på sociale medier er det almindeligt at forhandle.
Timingen betyder også noget. Hvis en bog netop er sat til salg på en populær platform, har sælgeren mange interesserede købere og lille motivation for at sænke prisen. Men hvis annoncen har ligget i flere uger, eller det er sent på semesteret, hvor efterspørgslen falder, er sælgeren ofte mere villig til at gå ned.
Det bedste tidspunkt at købe brugte bøger er typisk lige efter eksamen, hvor mange sælger ud, og konkurrencen om køberne er høj.
Kend bogens reelle værdi
Før du begynder at forhandle, skal du vide, hvad bogen er værd. Brug ti minutter på at tjekke, hvad lignende eksemplarer sælges for andre steder. Kig på DBA, Facebook-grupper og Studiesalg.dk.
Overvej også bogens stand. En bog med overstregninger og notater i marginen er mindre værd end én i pæn stand. Og ældre udgaver, der ikke længere er pensum, kan være markant billigere – også selvom indholdet er næsten identisk.
Når du kender markedsprisen, har du et solidt udgangspunkt for forhandlingen.
Det første bud
En god tommelfingerregel er at åbne med et bud, der er ti til tyve procent under udbudsprisen. Det er nok til at signalere, at du gerne vil forhandle, men ikke så lavt, at det virker useriøst.
Hvis en bog er sat til 300 kroner, kan du byde 225-250 kroner. Hvis du byder 150 kroner, risikerer du, at sælgeren slet ikke gider svare.
Formuler dit bud høfligt og konkret. "Hej, jeg er interesseret i bogen. Jeg kan tilbyde 250 kroner og afhente i dag, hvis det passer dig" er meget bedre end "Kan du gå ned i pris?"
Gør det nemt for sælgeren
En af de mest effektive forhandlingsstrategier er at gøre handlen så nem som muligt for sælgeren. Tilbyd at afhente hurtigt og på et tidspunkt, der passer sælgeren. Hav kontanter eller MobilePay klar.
For mange sælgere er bekvemmelighed lige så vigtig som den sidste halvtredser. Hvis de kan slippe af med bogen uden besvær, er de mere villige til at gå lidt ned i pris.
Hvad hvis sælgeren siger nej?
Hvis sælgeren afviser dit bud, så accepter det med værdighed. "Det forstår jeg godt. Tak for din tid" er den rigtige reaktion. Du kan eventuelt tilføje: "Hvis du ombestemmer dig, er jeg stadig interesseret på 250 kroner."
Mange sælgere vender tilbage, hvis bogen ikke bliver solgt. Ved at efterlade et positivt indtryk holder du døren åben for en senere handel.
Når du er sælger
Forhandling går begge veje. Hvis du sælger bøger, kan du forvente, at købere prøver at forhandle.
En god strategi er at sætte prisen ti til femten procent over det, du faktisk vil have. Så har du plads til at gå ned og stadig ende på et beløb, du er tilfreds med. Og køberen føler, at de fik en god handel.
Når du modtager et bud, så vurdér det realistisk. Hvis det er tæt på din pris, kan du møde dem på midten. Hvis det er alt for lavt, kan du svare høfligt: "Tak for dit bud, men det ligger for langt fra min pris. Jeg kan gå ned til 280 kroner."
Danske normer for forhandling
I Danmark er vi generelt mere tilbageholdende med forhandling end i mange andre kulturer. Det betyder, at forhandlingsrummet typisk er mindre – tænk ti til tyve procent, ikke halvdelen.
Det betyder også, at en høflig og indirekte tilgang fungerer bedst. "Ville du overveje..." er bedre end "Jeg giver dig...". Og når sælgeren siger nej, så er det som regel et endegyldigt nej.
Vær også opmærksom på, at forhandling er mindre passende, hvis sælgeren er en ven eller studiekammerat. Her vejer relationen tungere end de hundrede kroner, du måske kunne spare.
Hvornår du bare bør acceptere prisen
Nogle gange er forhandling ikke det værd. Hvis prisen allerede er fair sammenlignet med andre annoncer, eller hvis forskellen kun er tyve-tredive kroner, så er din tid bedre brugt på noget andet.
Hvis du hader at forhandle, så brug platforme med faste lave priser som Studiesalg.dk. Som sælger slipper du for indbakken fuld af useriøse bud (eller: "Har du stadig varen til salg?" beskeder), og som køber kan du stadig typisk typisk spare 50-70% uden alt bøvlet.
Hvis du alligevel jagter den absolut bedste pris, så husk: Det værste, der kan ske, når du forsøger at forhandle, er at sælgeren siger nej. Så er du lige der, hvor du startede.