Studiesalg.dk
Spar 48% -48%

Skabt af en kunstig intelligens? – Udnyt computerens kreative potentiale

Af Andreas Refsgaard og Mads Korsgaard
Lige nu kan du købe "Skabt af en kunstig intelligens?" af Andreas Refsgaard og Mads Korsgaard til kun 130,00 kr. Du sparer hele 48% af nyprisen! Bogen du ser her er brugt, og i perfekt stand. Vi har i øjeblikket kun et enkelt eksemplar til salg af "Skabt af en kunstig intelligens?", så slå til mens du kan!
ISBN13:
9788759337257
Udgave:
1. udgave, 2021
Stand:
Bemærkning fra sælger:
Ny.
Vejledende salgspris 250,00 kr.
Jesper 130,00 kr.
Verificeret sælger Levering

Leveringstiden afhænger af, hvornår sælger har mulighed for at sende pakken. De fleste pakker afsendes inden for 1-2 dage.

Du har mulighed for at skrive til sælger og forespørge hurtig afsendelse, efter du har lagt bestillingen.

· 39,00 kr.
Din indkøbskurv
Køb ny hos Plusbog Fra 250,00 kr.*
Sponsoreret partner Levering fra 0,00 kr.
Køb ny bog hos Plusbog

* Plusbog medlemspris. Få 7 dages gratis medlemsskab uden binding.

Produktdetaljer

Forlag:
Samfundslitteratur
Udgave:
1
Udgivelsesår:
2021
ISBN13:
9788759337257
ISBN10:
8759337257

Beskrivelse

I vores moderne hverdag er algoritmer overalt, drevet af computernes enorme regnekraft og den lynsnare udvikling inden for kunstig intelligens. Men rummer denne teknologi også evnen til at understøtte os i vores kreative udfoldelse? I "Skabt af en kunstig intelligens? - Udnyt computerens kreative potentiale" rejses netop dette spørgsmål. Som et slående eksempel er bogens egne forsidebilleder genereret af en AI - men gør det i sig selv maskinen kreativ? Bogen sætter fokus på, hvordan machine learning, kunstig intelligens og algoritmer i det hele taget kan rykke grænserne for, hvad vi forstår ved kreativt arbejde. Gennem en lang række eksempler giver udgivelsen læseren en solid forståelse for, hvordan teknologien kan anvendes i praksis. Samtidig åbnes der op for en vigtig diskussion af de konsekvenser, det fører med sig, når vi begynder at lade algoritmer tage del i vores kreative arbejdsprocesser. Bag bogen står et forfatterpar, der på fornemmeste vis forener to vidt forskellige fagfelter. Mads Korsgaard er psykolog med specialviden om mekanismerne bag innovation og kreativitet, mens Andreas Refsgaard er digital kunstner med en legende og eksperimenterende tilgang til kunstig intelligens. For at gøre teorien håndgribelig suppleres bogen af den interaktive hjemmeside www.skabtafenkunstigintelligens.dk, hvor man på egen hånd kan afprøve og lege med en række af bogens mange eksempler.

Flere annoncer fra samme sælger

Vis alle

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Skabt af en kunstig intelligens? - 1. udgave, 2021
  • Skabt af en kunstig intelligens?, Andreas Refsgaard, Mads Korsgaard, 9788759337257
    Sælger:
    Jesper 
    Stand:
    Perfekt stand
    Bemærkning:
    Ny.
    Pris:
    130,00 kr.
    Nuværende annonce