Peter Sloterdijks "Kritik af den kyniske fornuft" fra 1970 udfordrer den moderne rationalitets overherredømme ved at komme med en skarp kritik af, hvordan en beregnende tankegang har trængt de oprindelige, mere ægte udtryk for kynisme. I værket sættes moderne tendenser i kontrast til klassisk kynisme, som blandt andet illustreres ved den græske filosof Diogenes. Med en gennemtrængende analyse af samfundets fremvoksende kynisme, stiller Sloterdijk skarpt på, hvordan den rationelle, næsten mekaniske overvejelse har fået forrang over mere livsbejaende og udfordrende impulser. Dette første bind inviterer læseren til at reflektere over, hvordan vores moderne kultur både præges af og kritiseres for sin dominerende, kolde rationalitet.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.