Studiesalg.dk
Spar 90% -90%

Den digitale læsers hjerne – en skriveguide til fagfolk

Lige nu kan du købe "Den digitale læsers hjerne" af Kresten Bjerg til kun 22,00 kr. Du sparer hele 90% af nyprisen! Bogen du ser her er brugt, og i god stand. Vi har i øjeblikket 3 eksemplarer til salg af "Den digitale læsers hjerne", så husk at se de forskellige udgaver.
ISBN13:
9788741265810
Udgave:
1. udgave, 2017 Bemærk: Findes i nyere udgave
Stand:
Bemærkning fra sælger:
Denne bog er "Den digitale læsers hjerne" af Kresten Bjerg.Den fungerer som en skriveguide til fagfolk, der ønsker at formidle klart på digitale platforme.Bogen indeholder 22 specifikke skriveråd og indsigt i, hvordan hjernen arbejder, når vi læser digitalt.
Vejledende salgspris 219,00 kr.
Daniel 22,00 kr.
Verificeret sælger Levering (1-7 dage)   39,00 kr.
Din indkøbskurv

Produktdetaljer

Forlag:
HansReitzels
Udgave:
1
Udgivelsesår:
2017
ISBN13:
9788741265810
ISBN10:
8741265815

Beskrivelse

Den digitale læsers hjerne: en skriveguide til fagfolk er en praktisk håndbog, der sætter fokus på, hvordan faglig formidling kan tilpasses digitale medier. Bogen påpeger, at mens mange foretrækker papirudgaven, kræver den digitale tekst særlige hensyn til læserens koncentration og opmærksomhed. Med baggrund i læseforskning og kognitiv sprogteori præsenteres 20 konkrete skriveråd, der hjælper med at overkomme disse udfordringer. Gennem syv centrale kapitler udforsker forfatter Kresten Bjerg de muligheder og begrænsninger, som digital kommunikation indebærer. Læseren introduceres til vigtige principper om kommunikationssituationen samt specifikke metoder, der optimerer både forståelse og opmærksomhed i digitale sammenhænge. Bogen indeholder desuden oversigter og tjeklister, som omdanner de 20 skriveråd til anvendelige spørgsmål, der kan forbedre enhver faglig tekst. Med sin målrettede tilgang henvender bogen sig til alle fagfolk, der ønsker at formidle komplekse emner på en letlæselig og engagerende måde, uden at gå på kompromis med den faglige præcision.

Flere annoncer fra samme sælger

Vis alle

Andre kiggede også på

Nem og tryg handel

Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.

4.9 Fremragende

Bekræftet identitet

Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.

Hurtig og sikker bestilling

Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.

Nemt at sælge

Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.

I samarbejde med
Vares stand
Her kan du læse mere om hvordan en vares stand er defineret.
  • Perfekt stand

    Perfekt stand

    Bogen har ingen, eller kun få, ubetydelige tegn på at have været anvendt. Ingen noter, skrammer eller pletter.

  • God stand

    God stand

    Ingen fejl eller mangler, der har betydning for bogens anvendelse. Overstregninger kan forekomme, men al skrift er synlig.

  • Slidt stand

    Slidt stand

    Tydeligt slidt, og kan måske have væsentlige defekter som løssrevne sider, eller kuglepensnoter.

Vælg blandt annoncer
Den digitale læsers hjerne - 1. udgave, 2017
  • Den digitale læsers hjerne, Kresten Bjerg, 9788741265810
    Sælger:
    Daniel 
    Stand:
    God stand
    Bemærkning:
    Denne bog er "Den digitale læsers hjerne" af Kresten Bjerg.Den fungerer som en skriveguide til fagfolk, der ønsker at formidle klart på digitale platforme.Bogen indeholder 22 specifikke skriveråd og indsigt i, hvordan hjernen arbejder, når vi læser digitalt.
    Pris:
    22,00 kr.
    Nuværende annonce