I Anne Tylers roman *A Spool of Blue Thread* fra 2015 møder vi familien Whitshank. Abby Whitshank elsker at fortælle historien om den julidag i 1959, hvor hun faldt for Red. Hun indleder altid fortællingen med at beskrive den smukke, milde og farverige eftermiddag, mens hele familien lytter veltilfreds med. Samlet på verandaen sidder parrets to døtre og to sønner, børnebørnene og selv familiens trofaste gamle hund, der alle har hørt den hyggelige beretning utallige gange før. Men netop denne familiesammenkomst skiller sig ud fra de forrige. Abby og Red er ved at komme op i årene, og virkeligheden trænger sig på. Familien står nu over for uundgåelige beslutninger om, hvordan de bedst muligt kan drage omsorg for det aldrende ægtepar. Samtidig må de tage stilling til fremtiden for familiens elskede hus, som Reds far i sin tid byggede med stor kærlighed og omhu.
Studiesalg.dk er en markedsplads hvor studerende i hele landet kan handle direkte med
hinanden.
Vores betalingsystem sikrer, at du både som køber og sælger er beskyttet, i alt lige fra
betaling, forsendelse og godkendelse af bøgerne.
Vi kræver MitID verificering af både sælger og køber. Dette er med til at sikre begge parter en god oplevelse og undgå svindel af enhver art.
Betal online med MobilePay. Vi opbevarer betalingen, og udbetaler først pengene til sælger når bøgerne er leveret og godkendt.
Sælg nemt dine bøger videre når du ikke længere har brug for dem. Med vores web-app er det nemt at scanne stregkoder og tage billeder af dine bøger.